İzmir’de ‘haremlik – selamlık’ eğitim

İzmir’de ‘haremlik – selamlık’ eğitimizmir_de_haremlik_selamlik_egitim_h101497_4741f

İzmir Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi’nde verilmesi planlanan ‘değerler eğitimi’nde harem-selamlık tartışması gündeme geldi.

Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bülent Duran, ay başında okulda değerler eğitiminin sadece erkek öğrencilere verildiğini, kız öğrencilerin daha sonra alacağı söylendiğini iddia etti. Duran, “Laik eğitim anlayışı dışında konuşmalar olduğu yönünde de duyumlar aldık. Okula ve milli eğitime gittik.

Ancak sağlıklı bir yanıt alamadık” dedi. Okul Müdürü Şeref Örs ise, ayrı eğitim verilmediğini, fakat adını açıklayamayacağı bir vakfın böyle bir öneride bulunduğunu ancak kabul etmediklerini belirtti. Değerler eğitimi nedir?

İL milli eğitim müdürlüklerinin internet sitelerinde yer alan ‘değerler eğitimi yönegesi’nde uygulamanın amaçları arasında, öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve demokrasinin ilkelerine, insan hakları,

çocuk hakları ve uluslararası sözleşmelere uygun şekilde haklarını kullanma; milli ve evrensel kültür değerlerini tanımalarını, geliştirmelerini bu değerlere saygı duymalarını sağlamak gibi başlıklar yer alıyor.

Yurt Gazetesi

 

Etiketler: , , ,